Spelplan

Framträdanden 2018

 

 

Januari

28/1 Allsångsmässa, Fritsla kyrka, Göran Åhlfeldt-piano

 

Februari

3/2 "Kulturen", Vårgårda kl:15.00 & Herrljunga kyrka, Herrljunga kl:18.00, Dan Lindén - piano
Arrangör Vårgårda-Herrljunga Rotaryklubb

6/2 Sol,vind & vatten, kl:19.00 i Grovare

7/2 Sol,vind & vatten, kl:19.00 i Grovare

17/2 Arturén På Scen - Ulricehamn, Folkets Hus FULLSATT!

 

 

18/2 Sol,vind & vatten, kl:16.00 i Grovare   FULLSATT!

23/2 Aktiva Seniorer, Lundby församlingshem, Hisingen, Göteborg, kl:10.30, Dan Lindén - piano

 

Mars

4/3 Marie goes Piaf, kl:16.00 i Grovare    FULLSATT!

13/3 Marie goes Piaf, kl:19.00 i Grovare   FULLSATT!

14/3 Marie goes Piaf, kl:19.00 i Grovare

15/5 Ärtgänget, Partille, Göran Åhlfeldt - piano

17/3 Bohusgården, Uddevalla, privat, Göran Åhlfeldt - piano

18/3 bokat sällskap hos Grovare Lamm & Handel, 80-års kalas

19/3 Sol,vind & vatten, Fristads Folkhögskola, Fristad, Göran Åhlfeldt - piano
28/3 Uffe Big Band, Tribute to Benny Goodman, Sinnenas Hus, Borås

 

April

5/4 Marie goes Piaf, Hemgården, Borås, kl:19.00

14/4 Sol,vind & vatten, Torsö Bygdegård, Torsö, Göran Åhlfeldt - piano

21/4 Long Bygdegård, Vara, Göran Åhlfeldt - piano

 

Maj

10/5 Stadsparken, Borås, Jan Hjalmarsson, Göran Åhlfeldt-piano

22/5 Hökerumsgården i Hökerum, Göran Åhlfeldt-piano

23/5 bokat sällskap hos Grovare Lamm & Handel, Buss Ola

24/5 bokat sällskap hos Grovare Lamm & Handel, avtackning

29/5 bokat sällskap hos Grovare Lamm & Handel, "Vävgänget"

 

Juni

1/6 bokat sällskap hos Grovare Lamm & Handel, student

6/6 Vänga kvarn kl:15.00, Vänga, Göran Åhlfeldt - piano

6/6 Gustav Adolfkyrkan, Borås, kl:19.00 tillsammans med Borås Luciakör

7/6-10/6 upptagen med semester!

25/6 bokat sällskap hosGrovare Lamm & Handel, släktningar till första affärsinnehavaren av
Grovare Lanthandel (start 1896)

26/6 bokat sällskap hos Grovare Lamm & Handel, Träffpunkt Simonsland

28/6 bokat sällskap hos Grovare Lamm & Handel, SPF Tibro

30/6 bokat sällskap hos Grovare Lamm & Handel, 30-årig bröllopsdag

 

Juli
1/7 Välkända sånger blandat med allsånger, pianist Göran Åhlfeldt, Ekåsen, Norra Säm, kl:16.00

5/7 bokat sällskap hos Grovare Lamm & Handel, "Tuben", från Hjo
6/7 Allsångsledare i Karlsborg, kl:18.30, Idolvinnaren 2017, Chris Kläfford

13/7 Allsångsledare i Karlsborg, kl:18.30, Linda Bengtzing

20/7 Allsångsledare i Karlsborg, kl:18.30, Jessica Andersson

25/5 gäst i Svenljunga, finalkväll av allsång tillsammans med bl.a. Thore Olofsson

27/7 Allsångsledare i Karlsborg, kl:18.30, finalkväll, Andreas Johnson

 

Augusti

11/8 Privat sällskap, Borås

18/8 Allsångskväll, Parkudden, Tranemo tillsammans med Thore Olofsson, Lars-Owe Pettersson och Tomas Arvidsson

24/8-31/8 upptagen med semester!

 

September

1/9 konferencier Sjöbotorg, Borås, kl:11-15

11/9 Sol,vind & vatten, kl:19.00 i Grovare boka plats på  0704-645161 eller butik@grovare.se

12/9 Sol,vind & vatten, kl:19.00 i Grovare boka plats på  0704-645161 eller butik@grovare.se

14/9 Träffpunkt Simonsland, Boråskl:13.30-14.30, blandat program-allsång, piano Göran Åhlfeldt

16/9 Sol,vind & vatten, kl:16.00 i Grovare boka plats på  0704-645161 eller butik@grovare.se

17/9 Marie goes Piaf, 19.00 i Grovare boka plats på  0704-645161 eller butik@grovare.se

18/9 Marie goes Piaf, 19.00 i Grovare boka plats på  0704-645161 eller butik@grovare.se

23/9 Marie goes Piaf, 16.00 i Grovare boka plats på  0704-645161 eller butik@grovare.se

29/9 Svarta Örnsorden Landsmöte, Borås

 

Oktober

Biljetter till Rivierans Guldgossar

6/10 Premiär! Rivierans Guldgossar, musikal, Bäckängskolans aula, Borås, kl: 19.00

12-13/10 Rivierans Guldgossar, musikal, Bäckängskolans aula, Borås

14/10 Arturén På Scen, Västerträffen, Västra Frölunda

19-20/10 Rivierans Guldgossar, musikal, Bäckängskolans aula, Borås

26-27/10 Rivierans Guldgossar, musikal, Bäckängskolans aula, Borås

 

November

2/11 Rivierans Guldgossar, musikal, Bäckängskolans aula, Borås

9-10/11 Rivierans Guldgossar, musikal, Bäckängskolans aula, Borås

16-17/11 Rivierans Guldgossar, musikal, Bäckängskolans aula, Borås

18/11 Kinna kyrka, pianist Göran Åhlfeldt, kl:16.00

23-24/11 Rivierans Guldgossar, musikal, Bäckängskolans aula, Borås

29/11 Adventsmorgon, Caroli kyrka, Borås, kl: 8.00

 

 

December

2/12 I juletid, julkonsert tillsammans med Marcos Ubeda, Magnus Johansson, Christer Sjögren och kören Occapella, kl:15.00 och 19.00, Stenbockskolans aula, Ulricehamn

 

 

Framträdanden 2017

 

16/1 PRO-Dalsjöfors, Folkets park

5/2 "Resor över hav"- familjeföreställning, Åhaga, Borås, kl:14.00, Borås Symfoniorkester

http://www.ticketmaster.se/event/resor-over-hav-biljetter/435059

 

18/2 Ulricehamn, Folkets Hus - Arturén På Scen

 

14/3 Marie goes Piaf, kl:19.00 i Grovare

 

15/3 Marie goes Piaf, kl:19.00 i Grovare

 

21/3 Sol,vind & vatten, kl:19.00 i Grovare

 

22/3 Sol,vind & vatten, kl:19.00 i Grovare

 

2/4 Sol,vind & vatten, Eggvena Bygdegård, kl:16.00

 

7/4 Marie goes Piaf, Seglora Bygdegård, kl: 19.00

 

8/4 Sol,vind & vatten, Ölsremma byagård, Ölsremma

 

9/4 Västra Frölunda

 

19/4 PRO Målsryd-Gånghester, Café 9:an, Gånghester, kl:14.30

 

22/4 Fotskäls kyrka, kl:17.00

 

25/4 Arturén På Scen, Folkets Hus i Ulricehamn, kl:19.00
Förköp: Ekeskogs Bokhandel, Ulricehamn, 0321-13125
Biljettpris: 220:-. Insläpp kl:18.30
Ev. kvarvarande biljetter säljs vid entrén 25/4 från kl:18.15.
Biljett återköpes ej!

 

26/4 Marie goes Piaf, Casinot, kl:14.00, Malmö

 

5/5 60-års kalas

 

12/5 Bröllop

 

15/5 Bokat sällskap i vårt kafé

 

16/5 Barnsköterskeföreningen-Borås, bokat sällskap i vårt kafé

 

18/5 Högvads PRO, bokat sällskap i vårt kafé

 

20/5 Fristad, allsång, kl:14.30

 

22/5 Bokat sällskap, Olas Buss Hjo

 

30/5 Sparbankstiftelsens stipendieutdelning, Borås

 

31/5 Arturén på Scen, Greger, Marie, Lotta och Ulrik Arturén, Vårgårda

 

6/6 Vänga Kvarn kl:15.00, Vänga

6/6 Gustav Adolf kyrkan, Borås, vårkonsert tillsammans med "Luciakören", kl:19.00

 

7/6 Bokat sällskap, i vårt kafé, Ulriks Buss

 

8/6 Parkgården kl:15.00, Dalum

 

12/6 Bokat sällskap hos oss, "Hemlig resa"

 

13/6 SVEA-modevisning, Marketplace, Borås

 

25/6 Bokat sällskap-70-års kalas- i vårt kafé

 

30/6 Bokat sällskap i vårt kafé

 

7/7 Allsångsledare i Karlsborg, kl:18.30, gäst Magnus Carlsson ( fr. Barbados )

 

14/7 Allsångsledare i Karlsborg, kl:18.30, gäst Lisa Ajax

 

21/7 Allsångsledare i Karlsborg, kl:18.30, gäst Lotta Engberg

 

25/7 Arturén På Acen, Grovare Skyttepaviljong, musikkryss, kl:19.00

 

28/7 Allsångsledare i Karlsborg, kl:18.30, gäst Annelie Rydé

 

5/8 Sol,vind & vatten, Södra Råda Kulturhus, kl: 19.00, Gullspång

 

9/8 Kyrkparken vid Gustav Adolfkyrkan, Borås, finalkväll

 

13/8 "Halljonga förr i väla", kl:15.00

 

22/8 Bokat sällskap, "Västerträffen"-ledarträff hos oss

 

26/8 Bokat sällskap hos oss, Brunossons Buss

 

2/10 Bokat sällskap hos, Borås Trädgårdssällskap

 

8/10 Sol,vind & vatten, Grovare kl:16.00. Boka plats 0704-645161 eller butik@grovare.se

 

15/10 Marie goes Piaf, Grovare, kl:16.00. Boka plats 0704-645161 eller butik@grovare.se

 

17/10 Modevisning Örsåsgården, kl:18.00, Örsås

 

18/10 Sol,vind & vatten, Grovare kl:19.00. Boka plats 0704-645161 eller butik@grovare.se

 

22/10 S.Ving kyrka, kl:18.00, tillsammans med kören Coro Nova

 

25/10 Arturén På Scen- Borås Qvinnorna-25 års jubileum

 

1/11 Marie goes Piaf, Grovare, kl:16.00. Boka plats 0704-645161 eller butik@grovare.se

 

8/11 Allsångskväll-"Tunna Skivor", Park, Hjo, kl:19.00, tillsammans med Göran Åhlfeldt

 

18/11 Varbergs kyrka, kl:19.00, tillsammans med Varbergs Gospelkör

 

19/11 Café Lönnen, Borås, kl:16.00, tillsammans med Göran Åhlfeldt

 

26/11 Allsångsmässa, Kinna kyrka kl:16.00, tillsammans med Göran Åhlfeldt

 

29/11 Rångedala Församlingshem kl: 15.00-16.30, tillsammans med Göran Åhlfeldt

 

30/11 Adventsmorgon, Caroli kyrka, Borås kl: 08.00

 

3/12 I Juletid, Stenbocksskolans aula i Ulricehamn, kl:15.00 och 19.00, tillsammans med Marcos Ubeda, Christer Sjögren, Magnus Johansson och Occapella kören

 

12/12 Arturén På Scen, Saga Teatern, Borås

 

 

Framträdanden 2016

Marie goes Piaf
3/2 kl. 19:30 i Grovare
4/2 kl. 19:30 i Grovare
30/7 kl.19:00 Södra Råda Kulturhus, Gullspång
19/10 kl.19.00 i vårt kafé i Grovare
27/10 kl.19.00 i vårt kafé i Grovare
17/11 kl.19.30, Prästgården, Länghem

Sol, vind & vatten
8/3 kl. 19:30 i Grovare
9/3 kl. 19:30 i Grovare
10/3 kl. 19:30 i Grovare
2/4 Bredareds Bygdegård, kl.19:00, Bredared

12/8 Seglora Bygdegård, kl:18.00, Seglora

6/10 kl.19.00 i vårt kafé i Grovare

12/10 kl:19.00 i vårt kafé i Grovare


6/1 Timmele kyrka, Timmele kl:16.00
12/1 Odd Fellow, Borås
14/1 Hökerumsgården, Hökerum kl.10.30
16/1 50-års jubileum på Timmele Takstolsfabrik

1/2 Café Knuten, Hallsberg
14/2 "Alla Hjärtans dag" på Folketshus, Ulricehamn 
21/2 Karlskrona

10/3 Ärtgänget, Partille
12/3 Tribute to Benny Goodman, Uffe Big Band, Saga Teatern, Borås kl:19.00, biljetter finns att köpa på kulturbiljetten.se



21/3 SPF Skövde, kl.14:00
23/3 Skapande Skola, Ulricehamns kommun

2/4 Sol,vind & vatten, Bredareds Bygdegård
9/4 Bokat sällskap i vårt kafé

13/4 Café 9:an, Gånghester, kl:14.30
15/4 Aktiva seniorer, Hisingen

19/4 Bokat sällskap i vårt kafé

27/4 Saga Teatern, Borås, kl:19.00

28/4 Demensdagen kl:16.00, Borås


2-4/5 Skapande Skola, Ulricehamns kommun

9/5 Skapande skola, Ulricehamns kommun
10/5 Skapande Skola, Ulricehamns kommun
12/5 Skapande Skola, Ulricehamns kommun

12/5 Tribute to Benny Goodman, Uffe Big Band, Saga Teatern, Borås kl:16.00, biljetter finns att köpa på kulturbiljetten.se

17/5 Bokat sällskap i vårt kafé

18/5 Bokad konferens i vårt kafé

18/5 Hill Blue Unit, Borås Parken, kl:15.00, Borås

22/5 Bokat sällskap, upplevelsevandring på Olofstorp, Fänneslunda
25/5 Aktiva Seniorer, Kungälv
27/5 Bokat sällskap - Borås


6/6 Vänga Kvarn, Borås, kl:15.00

9/6 Bokat sällskap-Marie goes Piaf

11/6 Daltorpsskolan Borås firar 100 år, kl:14.00, tillsammans med Greger, Lotta & Ulrik Arturén


1/7 Allsång i Karlsborg

6/7 Seglora kyrka, m. Åsa Hermansson

8/7 Allsång i Karlsborg

13/7 Kulturteater-"Historien om Sven & Kersti", Olofstorp,Fänneslunda;Hökerum kl:18.00

                                   

15/7 Allsång i Karlsborg

17/7 "Dansbandsveckan", Malung, Guldklaveutdelning 

22/7 Allsång i Karlsborg

25/7 Flatö kyrka m. Gåke Gunnarsson och Per Lénberg, kl:19.00

29/7 Allsång i Karlsborg, gäst Markoolio

30/7 Marie goes Piaf, Södra Råda Kulturhus, kl:19.00, Gullspång

 

8/8 Bokat sällskap i vårt kafé

11/8 Bokat sällskap i vårt kafé

12/8 "Sol,vind & vatten", Seglora Bygdegård, Seglora, kl:18.00

14/8 Musik i sommarkväll, Målsryds kyrka, kl:18.00, tillsammans med Göran Åhlfeldt 

                                                              

                      

16/8 Finalkväll med musikkryss i Grovare Skyttepaviljong, Grovare Tribute to Benny Goodman, Uffe Big Band

 

19/8 Bokat sällskap i vårt kafé

20/8 Hill Blue Unit, Ågården, Varnum

21/8 Backa Loge, Hyssna kl:17.00

23/8 Bokat sällskap i vårt kafé

 

5/9 Bokat sällskap i vårt kafé

8-15/9 Dansresa till Kroatien med Lenas Danskola

21/9 Bokat sällskap i vårt kafé

 

 

”SUGAR – I hetaste laget” är musikalen som utgår från den legendariska filmen ”Some like it hot” med Tony Curtis, Marilyn Monroe och Jack Lemmon i huvudrollerna.
Vi åker tillbaka till året 1929 och upplever biljakter, Chicago, en damorkester med suspekta medlemmar och naturligtvis – en herrans massa förväxlingar!

                                    

Föreställningar:
1/10 Sugar-I hetaste laget, Saga Teatern, Borås
7/10 Sugar-I hetaste laget, Saga Teatern, Borås
8-9/10 Sugar-I hetaste laget, Saga Teatern, Borås
13-16/10 Sugar-I hetaste laget, Saga Teatern, Borås

20-23/10 Sugar-I hetaste laget, Saga Teatern, Borås
28-30/10 Sugar-I hetaste laget, Saga Teatern, Borås


3-4/11 Sugar-I hetaste laget, Saga Teatern, Borås
11-13/11 Sugar-I hetaste laget, Saga Teatern, Borås
18-20/11 Sugar-I hetaste laget, Saga Teatern, Borås

 

5/10 Världens Barnkonsert i Gustav Adolfskyrkan, Borås, kl:19.00

6/10 Sol,vind & vatten i vårt kafé i Grovare, kl:19.00

12/10 Sol,vind & vatten i vårt kafé i Grovare, kl:19.00

18/10 Modevisning, Örsås

19/10 Marie goes Piaf i vårt kafé i Grovare, kl:19.00

27/10 Marie goes Piaf i vårt kafé i Grovare, kl:19.00

 

2/11 Bokat sällskap i vårt kafé-Sol,vind & vatten

9/11 Bokat sällskap i vårt kafé-förening

12/11 Bokat sällskap i vårt kafé-födelsedag

 

3/12 Mossebo kyrka, Tranemo, kl:16.00 med Göran Åhlfeldt, advent-och julsånger

4/12 " I juletid", med Marcos Ubeda, Magnus Johansson & Christer Sjögren, Stenbocksskolan, Ulricehamn, kl:15.00 och kl:19.00-SLUTSÅLT PÅ BÅDA FÖRESTÄLLNINGARNA!

7/12 Julkonsert, Kunskapens Hus i Kinna, tillsammans med Jerry Rudenwall och Thore Olofsson, arrangör Rotary


 

Framträdanden 2015

30/1 - Aktiva Seniorer, Lerum

4/2 - bokad, Borås

12/2 - "Marie goes Piaf" om och kring Edith Piafs liv. Marie Arturén sång och Göran Åhlfeldt piano. Grovare Lamm & Handel kafé, kl. 19.00
(kl. 18.30 serveras ostbricka m.dryck)
Endast förbokning!

13/2 - "Marie goes Piaf" om och kring Edith Piafs liv. Marie Arturén sång och Göran Åhlfeldt piano. Grovare Lamm & Handel kafé, kl. 19.00
(kl. 18.30 serveras ostbricka m.dryck) Endast förbokning!

14/2 - "Alla Hjärtans Dag", tillsammans med Marcos Ubeda och Magnus Johansson, Folkets Hus, Ulricehamn Slutsålt!

15/2 - "Marie goes Piaf" om och kring Edith Piafs liv. Marie Arturén sång och Göran Åhlfeldt piano. Grovare Lamm & Handel kafé, kl. 16.00
(kl. 15.30 serveras ostbricka m.dryck).
Endast förbokning!

17/2 - "Marie goes Piaf" om och kring Edith Piafs liv. Marie Arturén sång och Göran Åhlfeldt piano. Grovare Lamm & Handel kafé, kl. 19.00.
(kl. 18.30 serveras ostbricka m.dryck). Endast förbokning!

18/2 "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad. Marie Arturén sång och Göran Åhlfeldt piano. Grovare Lamm & Handel kafé, kl. 19.00. (kl. 18.30 serveras mingelbricka m.dryck).
Endast förbokning!

22/2 - "Sol,vind & vatten", Lönnen kl. 15.00, Borås

24/2 " Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad. Marie Arturén sång och Göran Åhlfeldt piano. Grovare Lamm & Handel kafé, kl. 19.00. (kl. 18.30 serveras mingelbricka m.dryck)
Endast förbokning!

25/2 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad. Marie Arturén sång och Göran Åhlfeldt piano. Grovare Lamm & Handel kafé, kl. 19.30. (kl. 19.00 serveras mingelbricka m.dryck). FULLBOKAD!
Endast förbokning!

28/2 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad. Marie Arturén sång och Göran Åhlfeldt piano. Grovare Lamm & Handel kafé, kl. 16.00. (kl. 15.30 serveras mingelbricka m.dryck).
Endast förbokning!

1/3 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad. Marie Arturén sång och Göran Åhlfeldt piano. Grovare Lamm & Handel kafé, kl. 16.00. (kl. 15.30 serveras mingelbricka m.dryck).
Endast förbokning!

2/3 - bokad, Borås

7/3 - Marie Arturén-sångerska, entreprenör och lite till... "Frukostmöte" i Vänga församlingshem kl. 9.00, Vänga>

12/3 - bokat sällskap i vårt kafé , "Sol,vind & vatten" 17/3> - "Sol,vind & vatten", Casino Restaurang, Packhusplatsen 7, 411 13 Göteborg, kl. 14.00

18/3 - "Sol,vind & vatten", Skene Folkets Hus, Skene

19/3 "Sol,vind & vatten", Dalsjöfors Folkets Park, Dalsjöfors, kl. 19.00

20/3 - "Sol,vind & vatten", Stigen Folkets Hus, Stigen

21/3 - "Sol,vind & vatten", Folkets Hus, Bohus-Malmön, kl. 19.00>

24/3 - "Sol,vind & vatten", ABF Vänersborg biljetter 0521-575757.

25/3 - "Sol,vind & vatten", Folkets Park, Lidköping

27/3 - "Sol,vind & vatten", Herrljunga, kl. 20.00, biljetter säljes vid entrén

28/3 - "Good Old Days", Folkan, Borås, tillsammans med Borås Salongsorkester och Smoke Rings Sisters

29/3 - bokat sällskap i vårt kafé , "Sol,vind & vatten"

30/3 - DHR, Borås, kl. 14.00-ca 14.45

1/4 - Seniormässa, Åhaga, Borås, kl. 14.00-15.00

10/4 - "Sol,vind & vatten", Folkparken Valhall, Bengtsfors

16/4 - "Leadergala", Borås

26/4 - Gustav Adolfskyrkan, Borås tillsammans med Luciakören, kl. 17.00

29/4 - bokat sällskap Grovare Lamm & Handel

10/5 - "Sol, vind och vatten" - bokat sällskap i Grovare

19/5 - Hestragården, Hestra, kl. 14.30

20/5 - SPF-Ulricehamn, Sol,vind & vatten

21/5 - Örby, allsång tillsammans med Jerry Rudenwall, Thore Olofsson och Tomas Arvidsson

                

26/6 - Dalträffen, Dalsjöfors kl. 13.00

28/5 - bokat sällskap Grovare Lamm & Handel

29/5 - bokat sällskap Grovare Lamm & Handel

30/5 - bokat sällskap Grovare Lamm & Handel

6/6 - Vänga Kvarn, Vänga, kl. 15.00, allsång och lite till...

10/6 - bokat sällskap Limmareds Glasbruk

16/6 - bokat sällskap Grovare Lamm & Handel

24/6 - Tvärreds kyrka kl. 19.00, Tvärred

28/6 - Slottsskogen, Göteborg

     

                         

1/7 - Hedareds Stavkyrka kl. 19.00

3/7 - Allsång i Karlsborg md Louise Hoffsten

                                                  

10/7 - Allsång i Karlsborg med Brolle

       

16/7 - prel.

17/7 - Allsång i Karlsborg med Andreas Weise

           

23/7 Tidaholm

24/7 - Allsång i Karlsborg med Molly Sandén

                                                              

27/7 - Flatö kyrka kl. 19.00, tillsammans med Gåke Gunnarsson och Per Lénberg

                        

31/7 - Allsång i Karlsborg

5/8 - prel.

8/8 - Hill Blue Unit, Ågården Loge, Varnum

15/8 - Trollhättan

8/9 - Aktiva Seniorer, Alingsås

11/9-12/9 - Ulricehamns konferensen, Ulricehamn

13/9 - 20/9 - Dansmusik i Kroatien

23/9 - Ellos Pensionärsförening kl. 16.00, Sinnenas Hus, Borås

6/10 - Marie goes Piaf

7/10 - Marie goes Piaf

13/10 - Modevisning, Örsås

15/10 - Sparbanksstiftelsen Borås

17/10 - Hill Blue Unit, Lidköping

18/10 - Hill Blue Unit, Sätila

20/10 - Sol, vind och vatten

21/10 - Kongress, Borås

22/10 - Parkgården Dalum kl. 15.00, Allsångskväll i Sinnenas Hus Borås kl. 19.00

25/10 - Konsert med Marks Big Band kl. 16.00

30/10 - Bokat sällskap i vårt kafé

5/11 - Kvinnor för kvinnor, Sinnenas hus i Borås kl 18:30

9/11 - Bokat sällskap i vårt kafé

17/11 - prel.

18/11 - prel.

19/11 - prel.

21/11 - Hillareds bygdegård kl. 18.00

2/12 - prel. Göteborg

6/12 - Julkonsert Stenbocksskolan, Ulricehamn, Magnus Johansson, Victoria Tolstoy och Marcos Ubeda, kl. 15.00 och kl. 19:00

8/12 - prel. Göteborg

10/12 - Yxhammarsgården Borås privat

Här skulle det vara en linje.

Framträdanden 2014

16/1 - "Marie goes Piaf" - Grovare Lamm & Handel, sällskap

11/2 - Hill Blue Unit, Jazz in Time, Sinnenas Hus, Borås, kl. 19.30

14/2 - Folket Hus, Ulricehamn, med Göran Åhlfeldt, Magnus Johansson och Marcos Ubeda, kl. 14.30

17/2 - PRO/Tullen, Borås, Café 9:an i Gånghester

23/2 - " Marie goes Piaf" - Grovare Lamm & Handel kafé, kl. 16.30

24/2 - Borås, Aktiva Seniorer

1/3 - bokad

2/3 - "Marie goes Piaf" - Grovare Lamm & Handel kafé, kl. 16.30

8/3 - bokad

9/3 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad i vårt kafé kl. 16.30

12/3 - SPF Hjorten Alingsås, Missionskyrkan, kl. 15.00, "Marie goes Piaf"

16/3 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad i vårt kafé kl. 16.30

17/3 - Alingsås, Hill Blue Unit

18/3 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad i vårt kafé kl. 16.30, Karlsborg

21/3 - Hajom, jubileumsfest

22/3 - 23/3 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad i vårt kafé kl. 16.30

23/3 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad i vårt kafé kl. 16.30

25/3 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad, Sinnenas Hus, Borås

26/3 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad, Vårgårda, privat

27/3 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad, Sävedalen, privat

28/3 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad, Hisingen, Göteborg

29/3 - "Marie goes Piaf"- sällskap

30/3 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad i vårt kafé kl. 16.30

1/4 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad, Sinnenas Hus, Borås

3/4 - "Sol,vind & vatten", bokat sällskap i vårt kafé

5/4 - Mimers Hus, Kungälv

8/4 - Borås, privat

12/4 - "Sol, vind & vatten, bokat sällskap i vårt kafé

13/4 - bokat sällskap i vårt kafé

16/4 - Tjejkväll med Kläder och Smycken, kl. 18.30-fullbokad!

23/4 - bokade sällskap dag och kväll

26/4 - Jazzfestival i Alingsås med Hill Blue Unit

30/4 - Radio 7 kl. 10.30 samt "Marie goes Piaf" på SvenErik i Borås, kl. 20.30,boka bord 033-430 20 20

6/5 - "Marie goes Piaf", bokat sällskap i vårt kafé

10/5 - Jubileumsfest, Lidköping, sällskap

20/5 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad i vårt kafé kl. 19.30

22/5 - bokade sällskap, dag och kväll

26/5 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad i vårt kafé kl. 19.30

3/6 - bokat sällskap-dag

3/6 - bokat sällskap med "Sol,,vind & vatten", kväll

4/6 - dagkonferens

4/6 - Parkgården, Dalum

6/6 - Vänga Kvarn, allsång, Vänga kl. 15.00-16.00

6/6 - Bokkafé i Od, Crea Diem, Hill BLue Unit, kl. 18.00

13/6 - Allsång, Dalstorp,tillsammans m. Lennart Palm

14/6 - bokad

4/7 - Allsång, Karlsborg med Charlotte Perelli
                

9/7 - gäst i Svenljunga, allsångskväll på Torget

11/7 - Allsång, Karlsborg med Danny Scaucedo                                      

16/7 - upplevelsevandring på Olofstorp i Fänneslunda, guidening,skådespel, musik och sång, kl. 17.00-21.00, anmälan till Christina Fransson, 033-273001

18/7 - Allsång, Karlsborg med Sten & Stanley                                                                                                                                               

25/7 - Allsång, Karlsborg med Lasse Holm
         

28/7 - Flatö kyrka, på Flatö, tillsammans med Gåke Gunnarsson och Per Lénberg, kl. 19.00

2/8 - Båstad

3/8 - "Västgötaträffen", Essunga kyrka kl. 13.00 och parken i Essunga under eftermiddagen

10/8 - upplevelsevandring på Olofstorp i Fänneslunda, guidening,skådespel, musik och sång, kl. 14.00-18.00, anmälan till Christina Fransson, 033-27 30 01

16/8 - Ågården Loge i Varnum, Hill Blue Unit

17/8 - Levins Loge, Hyssna tillsammans med Thore Olofsson, Jerry Rudenwall och Tomas "Speleman"

      

25/8 - SPF, Partille

9/9 - bokat sällskap, Marie goes Piaf i vårt kafé

11/9 - bokat sällskap i vårt kafé

19/9 - bokat sällskap i vårt kafé

22/9 - Olofstorp-Skapande skola

23/9 - Olofstorp-Skapande skola

24/9 - Aktiva Seniorer, Kungälv

25/9 - Olofstorp - Skapande skola

25/9 - studiebesök med lunch i vårt kafé

25/9 - Borås

26/9 - Olofstorp, skola

1/10 - bokat sällskap

2/10 - Borås Kvinnor,Borås

8/10 - Modevisning i Örsås, Örsåsgården

11/10- premiär på "Vita Hästen", Sagateatern, Borås

15/10 - Hemgården, Borås-70-års jubileum, allsångskväll

16/10 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad, Grovare Lamm & Handel kafé, kl. 19.30 (kl. 19.00 serveras mingelbricka m.dryck)

17/10 - "Vita Hästen", Sagateatern, Borås

18/10 - Hill Blue Unit, Årås Kvarn, Kölingared, kl. 19.00, entré

19/10 - "Vita Hästen", Sagateatern, Borås

23/10-25/10 - "Vita Hästen", Sagateatern, Borås

26/10 - " Marie goes Piaf" - Grovare Lamm & Handel kafé, kl. 16.30

29/10 - "Sol, vind och vatten" - musik och texter av Ted & Kenneth Gärdestad, Grovare Lamm & Handel kafé, kl. 19.30 (kl. 19.00 serveras mingelbricka m.dryck)

30-31/10 - "Vita Hästen", Sagateatern, Borås

4/11 - Kyrkans Hus i Fristad, blandat program

4/11 - " Marie goes Piaf" - Grovare Lamm & Handel kafé, kl. 19.30

6/11 - "Sol, vind och vatten"-bokat sällskap

7-9/11 - "Vita Hästen", Sagateatern, Borås

10/11 - " Sol,vind & vatten" - Skövde, kl 18.30, Göteborgs Operans Skövdescen, Arrangör: TeaterVännerna i Skaraborg

13/11 - Bertil Bengtson Tribute, Immanuelkyrkan Borås, mer info. kommer

14-15/11 - "Vita Hästen", Sagateatern, Borås

18/11 - Vårgårda

26/11 - Fristad

21-22/11 - "Vita Hästen", Sagateatern, Borås

26/11 - bokad

27/11 Adventsmorgon, Caroli kyrka kl:8.00

 

27-29/11 - "Vita Hästen", Sagateatern, Borås

1/12 - SPF Skövde

5-6/12 - "Vita Hästen", Sagateatern, Borås

7/12 - Julkonsert Stenbocksskolan, Ulricehamn, Magnus Johansson, Marcos Ubeda och Elisa Lindström, kl. 15.00 och kl. 19.00

9-10/12 - "Julstämning" med Lotta, Göran & Marie, Grovare Lamm & Handel kafé, julsånger med Lotta Arturén-gitarr och sång, Göran Åhlfeldt-piano och Marie Arturén-sång. Endast förbokning av plats/platser.

11/12 - bokad

16/12 - Fristads kyrka tillsammans med Fristads Ungdomsorkester